Se constituie Colecția „Patrimoniul viu” a Asociației culturale Tătărescu

Asociația culturală Tătărescu lansează invitația gorjenilor care dețin obiecte, documente, fotografii vechi, cărți și reviste, țesături, piese mici de mobilier, costume populare sau orice alte obiecte tradiţionale autentice, pe care doresc să le doneze Colecției „Patrimoniul Viu” a asociației noastre, să ne contacteze!

Credem că este important să identificăm, să cunoaștem și să promovăm istoria locală, oamenii, locurile și întâmplările pe care memoria colectivă nu le-a păstrat în posteritate. Ne propunem să realizăm expoziţii tematice, albume, cataloage, întâlniri și colocvii, pentru a populariza colecțiile și obiectele vechi ale căror povești le readucem la viață.

Marinela Strîmbulescu,
Președinte Asociația culturală Tătărescu

Istorie | Tradiție | Cultură | Identitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s