21 martie. Ziua oltenilor de pretutindeni

De Ziua Olteniei, Asociația culturală Tătărescu urează tuturor celor care cu simț și gândire respiră pretutindeni oltenește, viață lungă, sănătate și putere de muncă!

Promulgată prin legea privind instituirea zilei de 21 martie – Ziua Olteniei, în anul 2017, sărbătoarea oltenilor de pretutindeni este marcată prin organizarea unor programe şi manifestări culturale și istorice dedicate Olteniei și personalităților care de-a lungul timpul s-au născut aici, aducându-și contribuția la tot ceea ce înseamnă astăzi matricea oltenească. De istoricul datei aleasă drept Ziua Olteniei, se leagă numele lui Tudor Vladimirescu, cel care în urmă cu două secole, pe 21 martie 1821, intra în București, în fruntea pandurilor săi pentru a elibera țara de turci și domnitorii fanarioți.

La mulți ani, olteni oriunde v-ați găsi!

Lasă un răspuns

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )